Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiune sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiune sau nu?

Buna seara.
Va rog o informatie: am facut anul trecut o plangere la parchet pentru insulta si calomnie si am primit un raspuns nefavorabil mie, in sensul ca insulta si calomnia nu sunt infractiuni. Am probat cu articole referitoare la mine dintr-un ziar.
Zilele trecute am observat ca articolul din 2012 este preluat de un alt ziar care a dat sursa de unde a preluat acest articol.
Ce ma sfatuti sa fac in acest caz? Ma adresez cu o alta plangere si cu acest articol? Pe cine reclam in acest caz? Fostul ziar sau actualul ziar?
Sau ce e mai bine sa fac ca sa am si sanse de reusita?
Va rog ajutati-ma.
Anul trecut insulta si calomnia nu erau incriminate, din 27 iunie 2013 sunt din nou incriminate.
pe cel de acum, dacă articolul a fost publicat după data indicată de dl. pătrașcu.